TOEFL IBT SINAV PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? KAÇ DOĞRU KAÇ PUAN GETİRİR? TOEFL PUAN TABLOSU
  • TOEFL IBT
  • 19.05.2021

TOEFL IBT SINAV PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? KAÇ DOĞRU KAÇ PUAN GETİRİR? TOEFL PUAN TABLOSU

TOEFL IBT sınav puanınız Reading, Listening, Writing ve Speaking bölümlerinden almış olduğunuz skorların toplanmasıyla hesaplanır. Bu 4 bölüm 1-30 puan arasında hesaplanır. Her bir bölümden maksimum 30 puan alabilirsiniz. Sınav puanınız ise bu 4 bölümden aldığınız puanların toplanmasıyla belirlenir ve maksimum TOEFL IBT puanınız 120 puandır.

ÖRNEK: 

Reading: 25 

Listening: 23

Writing: 27

Speakig: 20         

TOEFL IBT SINAV PUANINIZ (TOTAL SCORE): 25 + 23 + 27 + 20 = 95   

Ayrıca TOEFL IBT'de her bir beceri için 4 ya da 5 seviye belirlenmiştir. Bazı kurumlar sınav sonucundan ziyade bu seviyelere sahip olmanızı da isteyebilirler. Aşağıdaki görselde bu seviyelere yer verilmiştir.

TOEFL SEVİYELER

 

Peki her bir bölüm için puanlarınız nasıl hesaplanır? Şimdi de bunu inceleyelim.

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir. TOEFL IBT sınav değerlendirmesinde her bölümden yaptığınız doğrular ham puan olarak belirlenir. Daha sonra bu ham puanlarınız 0-30 puanlık ölçekli puana çevrilir. O bölümden aldığınız puan 0-30 aralığında ölçekli puanınızdır.

 

Okuma (Reading) Puanı Nasıl Hesaplanır?

Okuma bölümü 3 veya 4 okuma parçası içerir. Parça başına 10 soru vardır. Çoktan seçmeli olan bu sorulara verdiğiniz her doğru cevap ham puanınızı oluşturur. Tek cevaplı sorularda her doğru cevabınız size 1 ham puan kazandırır. Bazı sorularda ise birden fazla seçenek doğru cevaptır. Bu soruların ham puanı 2-3 puan değerindedir. Bu sorularda tüm doğru seçenekleri işaretlemeseniz de işaretlediğiniz doğru seçeneklere göre kısmı puan da alabilirsiniz. Örneğin 3 ham puana sahip bir sorudan 1 puan alabilirsiniz. Daha sonra bu ham puanlarınız 0-30 puanlık ölçekli puana çevrilir. Reading bölümünden aldığınız sınav puanınız 30 üzerinden bu şekilde hesaplanır.

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

 

Dinleme (Listening) Puanı Nasıl Hesaplanır?

Listening bölümü konuşmacı soruları ve sohbet-tartışma sorularından oluşur. Konuşmacı soruları 3-4 dinleme parçası ve her dinleme parçasında 6 soru vardır. Sohbet-tartışma soruları ise 2-3 dinleme parçası ve her dinleme parçasında 5 soru vardır. Özetle TOEFL IBT LISTENING bölümünde 28-39 arasında soru bulunur. Sorular çoktan seçmelidir ve her sorununun doğru yanıtı 1 ham puan getirir. Bu ham puanlarınız daha sonra 0-30 puanlık ölçekli puana çevrilir. Listening bölümünden doğru sayınıza göre 0-30 puan arasında bir puan alırsınız.

 

Konuşma (Speaking) Puanı Nasıl Hesaplanır?

Speaking bölümü yaklaşık 17 dakika uzunluğundadır ve 4 soru içerir. İlk soruya "bağımsız Speaking görevi" adı verilir. Çünkü yanıtlarken tamamen kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yansıtmanız istenir. Kalan 3 soruya "bütünleşik Speaking görevleri" adı verilir. Çünkü tıpkı bir sınıfın içinde veya dışında yapacağınız gibi İngilizce dil becerilerinizi (dinleme ve konuşma veya dinleme, okuma ve konuşma) birleştirmenizi gerektirir.

Speaking bölümündeki "bağımsız Speaking görevi" ve "bütünleşik Speaking görevleri"  soru tipleri için ayrı ayrı 0-4 puandan oluşan puanlama anahtarı (rubric) vardır. Cevapladığınız soruların her birinden bu rubriğe göre 0-4 puan arasında ham puan alırsınız. Daha sonra aldığınız bu puanlar 0-30 puanlık ölçekli puana çevrilir. Bu çevirme işleminin ardından diğer tüm bölümlerde olduğu gibi speaking bölümünde de 0-30 puan arası bir puan alırsınız.

TOEFL IBT SPEAKING PUANLAMA ANAHTARI

 

Writing (Yazma) Puanı Nasıl Hesaplanır?

TOEFL IBT Writing bölümününde iki yazma görevine yanıt yazmanız istenir:

> Bütünleşik Writing görevi (20 dakika): Kısa bir parçayı okuma ve kısa bir konuşma dinlemesi gerçekleştirilir. Ardından okuduğunuza ve dinlediğinize yanıt olarak yazı yazmanız beklenir. Yani bu bölümde okuma, dinleme ve yazma bir aradadır. 

> Bağımsız Görev (30 dakika): - Size verilen bir konuyla ilgili deneme yazmanız istenir. Bu bölümde okuma ve dinleme yapmazsınız. Sadece verilen bir konu hakkında deneme (essay) yazarsınız.

Writing bölümündeki "Bütünleşik Writing görevi " ve "Bağımsız Görevsoru tipleri için ayrı ayrı 0-5 puandan oluşan puanlama anahtarı (rubric) vardır. Cevapladığınız soruların her birinden bu rubriğe göre 0-5 puan arasında ham puan alırsınız. Daha sonra aldığınız bu puanlar 0-30 puanlık ölçekli puana çevrilir. Bu çevirme işleminin ardından diğer tüm bölümlerde olduğu gibi writing bölümünde de 0-30 puan arası bir puan alırsınız.

TOEFL IBT WRITING PUANLAMA ANAHTARI

 

TOEFL MY BEST SCORES NEDİR?

TOEFL IBT sınavının ardında 2 adet sonuç belgeniz olur. Bunlardan biri son sınavdaki puanlarınızı gösteren belgedir. Diğeri ise TOEFL MY BEST SCORE sonucudur. Bu belgede son 2 yıl içerisinde girmiş olduğunuz TOEFL sınavlarından bölüm bölüm en yüksek puanı hangi sınavdan almış iseniz o puanlarınız geçerli sayılır. Yani Reading bölümünden son 2 yıl içerisinde en yüksek hangi puanı almışsanız o puan kabul edilir.

ÖRNEK: 

TOEFL 1 - 10.03.2020> Readind: 25    Listening: 15   Speaking: 22    Writing:20

TOEFL 2 - 22.07.2020>  Readind: 15    Listening: 23   Speaking: 26    Writing:23

TOEFL 3 - 05.04.2021 > Readind: 20    Listening: 21   Speaking: 19    Writing:24

TOEFL MY BEST SCORES > Readind: 25    Listening: 23   Speaking: 26    Writing:24

NOT: TOEFL MY BEST SCORES sonucu her kurum tarafından kabul edilmeyebilir!

 

TOEFL IBT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.