TOEFL IBT SINAVINA KAÇ AYDA HAZIRLANMALIYIM?
  • TOEFL IBT
  • 18.09.2020

TOEFL IBT SINAVINA KAÇ AYDA HAZIRLANMALIYIM?

TOEFL IBT hazırlık aşamasındaki bütün adayların kafasındaki soru işaretlerinden bir tanesi de sınava kaç ayda hazırlanmalıyım? konusudur. TOEFL IBT, dünyanın en önemli İngilizce seviye belirleme sınavlarından bir tanesi olması nedeni ile çok önemsenir. Aynı zamanda TOEFL IBT giriş ücretleri oldukça pahalı ve bir öğrencinin karşılamakta zorlanacağı düzeydedir.

TOEFL IBT giriş ücretleri makaleyi yazdığımız Eylül 2020 itibariyle 185 $ dır. Bundan dolayı adayların sınavı tek seferde başarma arzusu gerçekten anlaşılabilir bir durumdur. Peki, hem bütçenizin yok yere heba olmasına engel olmak hem de sınavı tek seferde başarmış olmanın hazzını yaşamak adına neler yapmalısınız? TOEFL IBT’de kaç ayda istediğiniz seviyeye gelebilirsiniz?

 

TOEFL IBT Hazırlık Süreci ve Başarının İpuçları

Bu yazımızda sizlere hangi adımları takip ederek TOEFL IBT sınavında yüksek skor alabileceğinizi açıklamayacağız. Bunun yerine sınavda istediğiniz sonucu alabilmek adına izleyeceğiniz yöntemlere göz atacağız. Şimdi gelin hep birlikte TOEFL IBT sınavına kaç ay hazırlanmalıyım sorusuna cevap bulalım!

TOEFL IBT dahil herhangi bir sınava hazırlık aşamasında X ay hazırlanırsanız kesin istediğiniz sonucu alırsınız gibi bir genelleme yapmak abesle iştigal olur. Zira sınavların zorluk kolaylık derecesi değişebildiği gibi bireylerin algılama yetenekleri de farklıdır. Bu anlamda bir aday TOEFL IBT sınavına hiç hazırlanmadan 90 alabileceği gibi başka bir aday 12 ay çalışarak 50 seviyesinde kalabilir. Bu anlamda çalışmayı ay hesabı ile yapmak yerine doğru adımları atıp atmadığınızı değerlendirmek gerekir!

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

Kendinizi Tanıyın

TOEFL IBT öncesi hazırlıklara başlamadan önce mevcut İngilizce seviyenizi kontrol etmeniz gerekir. Zira bir sınava hazırlık esnasında hangi aşamada olduğunuzu bilmemeniz size zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramaz. Özellikle bir TOEFL IBT denemesi yaparak hiç çalışmadan kaç aldığınızı değerlendirmeniz eksiklerinizi görmeniz açısından önemlidir. Bu aşamada mevcut İngilizce seviyenizi belirlemeniz hayati önem taşır.

SİTEMİZE ÜCRETSİZ ÜYE OLARAK SEVİYE TANIMA TESTİMİZİ ÇÖZEBİLİRSİNİZ.

 

Sınav Başvurusu için Acele Etmeyin!

TOEFL IBT sizin için hayati bir önem taşıyor olsa da sınava girmek için acele etmek sizin için ciddi hayal kırıklıklarına neden olabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak adına gerçekten sınava hazır olduğunuzu düşündüğünüzde başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Zira TOEFL IBT hem maddi hem de duygusal açıdan sizi yıpratabilecek bir sınavdır. Bu aşamada maksimum kaç aylık bir hazırlık sürecine girebilirsiniz bunu belirleyin. Sınav tarihiniz ne kadar yakın olursa günlük çalışma yoğunluğunuz da o kadar fazla olacak. Bu tempoyu kaldırabilecek misiniz? Bunun kararını verin.

 

Kendinize Bir Çalışma Programı Çıkarın!

Düzenli çalışma TOEFL IBT ile alakalı belki de en önemli konudur. Tamamen sınava dönük ve size göre hazırlanmış bir çalışma programıyla sınava hazırlık sürenizi en aza indirebilirsiniz. Buradaki anahtar ifade “VERİMLİ ÇALIŞMA” olacaktır. Derslere çalışmaya başlamadan önce çalışma programınız hazır olmalıdır.

  • Eğitime başlama tarihiniz
  • Sınava gireceğiniz tarih
  • Çalışma yoğunluğunuz.
  • Günlere ve haftalara göre sırasıyla çalışacağınız konular

Bunların tamamına cevap verecek bir çalışma programınız olmalıdır.

SİTEMİZE ÜCRETSİZ ÜYE OLARAK MEVCUT SEVİYENİZ, HEDEFLEDİĞİNİZ PUAN VE SINAV TARİHİNE GÖRE TAMAMEN SİZE ÖZEL ÇALIŞMA PROGRAMINIZI OLUŞTURABİLİRSİNİZ.

 

TOEFL IBT için 2 Ay Çalışma Yeterli mi?

TOEFL IBT sınavında kaç aylık bir çalışma yapacağınız 3 bileşene bağlıdır.

1) Mevcut İngilizce seviyeniz

2) Hedeflediğiniz puan

3) Sınava gireceğiniz tarih.

 

Sanal zeka tabanlı online TOEFL IBT eğitimimizde kullandığımız kişiye özel çalışma programımızı baz alarak birkaç örnekle açıklayalım.

ÖRNEK 1:

SEVİYE: B1

HEDEF: 75

TOPLAM ÇALIŞMA SÜRESİ: 205 SAAT

GÜNLÜK ORTALAMA 3.5 SAATLİK BİR ÇALIŞMAYLA 2 AY SONRA SINAVA GİRİLEBİLİR.

 

ÖRNEK 2:

SEVİYE: A2

HEDEF: 80

TOPLAM ÇALIŞMA SÜRESİ: 258 SAAT

GÜNLÜK ORTALAMA 3 SAATLİK BİR ÇALIŞMAYLA 3 AY SONRA SINAVA GİRİLEBİLİR.

 

ÖRNEK 3:

SEVİYE: B2

HEDEF: 90

TOPLAM ÇALIŞMA SÜRESİ: 230 SAAT

GÜNLÜK ORTALAMA 3 SAATLİK BİR ÇALIŞMAYLA 2.5 AY SONRA SINAVA GİRİLEBİLİR.

 

Sitemize ücretsiz üye olarak seviye tanıma testinizi çözebilirsiniz. Ayrıca seviyeniz, hedef puanınız ve sınava girmeyi düşündüğünüz tarihe göre kendi kişisel çalışma programınızı da oluşturabilirsiniz.

 

TOEFL IBT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.