TOEFL IBT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? RESİMLİ BAŞVURU KLAVUZU
  • TOEFL IBT
  • 03.06.2019

TOEFL IBT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? RESİMLİ BAŞVURU KLAVUZU

TOEFL IBT Nedir?

TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language- Internet Based Test) dünya üzerindeki en saygın İngilizce seviye belirleme sınavıdır. TOEFL, merkezi Amerika New Jersey'de olan özel ve kar amacı gütmeyen Eğitimsel Test Servisi (Educational Testing Service) ETS tarafından hazırlanır ve idare edilir.

Amerika Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere 130'un üzerinde ülkede geçerli olan; lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına yapılacak başvurularda kullanılabilecek, ana dili İngilizce olmayan kişilerin katıldığı bir seviye belirleme testidir.

TOEFL IBT bilgisayar başında girilen akademik bir sınavdır. Yaklaşık 4,5 saat süren sınavda okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin tamamından sorular sorulur. Soruların içerikleri akademik konulardır. Uluslararası geçerliliği olan sınavlar arasında geçerliliği en yüksek ve zor sınavlardan biridir.

 

TOEFL Sınavına Başvuru Nasıl Yapılır?

TOEFL IBT bilgisayar başında gerçekleştirilen bir sınavdır. Başvurusu da online ETS'nin sitesinden yapılıyor. ETS nin Türkçe TOEFL bilgilendirme sitesi ve kayıt ekranında Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Kullanıcılarımızın kayıt konusunda yaşadıkları zorluklardan ötürü TOEFL IBT BAŞVURU REHBERİNİ hazırlamaya karar verdik. Aşama Aşama TOEFL sınavına nasıl başvurulur? makalemizde bulabilirsiniz.

1) Öncelikle https://www.ets.org/tr/toefl/ibt/register adresine giriş sağlıyoruz. Çevrimiçi Kayıt (İngilizce içerik) ] butonuna tıklayarak kayıt ekranına geçiş sağlıyoruz.

2) TOEFL sınavıyla ilgili tüm işlemler için öncelikle TOEFL sitesine üye olmanız gerekiyor. Sınav başvuru işlemleri, duyurular, sınav sonuçları vb. tüm işlemleri buradan yapacaksınız.

ÖNEMLİ > Sayfanın sağ üstünde bulunan Dil Tercihlerini Turkish olarak seçiyoruz. Bundan sonra üyelik işlemlerine Türkçe olarak devam edeceğiz.

Daha önce üye olmuş iseniz Username (Kullanıcı adı) ve Password (Şifre) bilgilerinizle giriş yapınız. Kayıt olmak için ise New Users (Yeni kullanıcılar) bölümündeki Create an Account (Bir hesap oluştur) butonuna tıklıyoruz.

3)  Üyelik formunun ilk bölümü kişisel bilgiler bölümüdür. Aşağıdaki görselde belirtildiği gibi ad, soyad, adres, e-posta, telefon gibi bilgilerimizi girip iletişim tercihlerimizi seçtikten sonra bir sonraki bölüme geçiyoruz.

ÖNEMLİ > Başvuru formunun hiçbir kısmında ç, ş, ü, ğ, ı, ö gibi Türkçe karakterleri kullanmıyoruz.  Formu küçük harflerle doldurabiliriz. İngilizcede İ (Büyük İ) harfi yoktur. Büyük harfla yazacaksanız i harfini I (Büyük I) şeklinde yazmalısınız. Tüm formu küçük harflerle doldurursanız böyle bir sıkıntı yaşamazsınız. ÖRN: Adınız soyadınız Ömür ÖZTÜRK ise omur ozturk şeklinde yazmalısınız.

 

ÖNEMLİ> Girdiğiniz bilgiler kimlik bilgilerinizle aynı olmalı. Farklı bilgi girerseniz sınava giremezsiniz!

4) Doğduğumuz ülke, ana dilimiz ve vatandaşı olduğumuz ülkeyi seçerek İleri butonuna tıklıyoruz.

5) TOEFL arama hizmetine katılırsanız birçok bilginiz TOEFL kabul eden eğitim kurumlarıyla paylaşılır ve bu kurumların size ulaşması sağlanabilir.  Arama hizmetine katılmak isterseniz bir sonraki aşamada sizden eğitim bilgilerinizle alakalı detaylı bilgiler alınacaktır. Biz kabul etmiyoruz ve İleri butonuna tıklıyoruz.

 

6) Bu bölümde kullanıcı adı ve şifremizi belirliyoruz. Kesinlile Türkçe karakter kullanmıyoruz.

Kullanıcı adı: 6-16 karakter uzunluğunda olmalı. Daha önce alınmamış olmalı. Sadece harf ya da harf ve rakamları birlikte kullanabilirsiniz.

Şifre: 8-16 karakter uzunluğunda olmalı. Rakam ve harfler birlikte kullanılmalı. Büyük harf ve küçük harf birlikte kullanılmalı.  Türkçe karakter kullanmıyoruz.

Güvenlik sorusunu seçip cevabımızı veriyoruz. Daha sonra sözleşmeyi onaylayarak bir sonraki bölüme geçiyoruz.

 

7) Bu bölümde girmiş olduğunuz bilgilerin bir özetini göreceksiniz. Kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz doğru ise GÖNDER butonuna tıklayarak son aşamaya geçiyoruz.

 

8) TEBRİKLER TOEFL HESABINIZ OLUŞTURULDU! ŞİMDİ SINAVA BAŞVURMA ZAMANI.  [Devam etmek için oturum açın] butonuna tıklayarak kullanıcı ekranına geçiyoruz.

ÖNEMLİ > KULLANICI ADI VE ŞİFRENİZİ MUTLAKA BİR YERE NOT EDİNİZ. TOEFL'DA TÜM İŞLEMLERİNİZ İÇİN BU HESABINIZI KULLANACAKSINIZ!

9) Kullanıcı adı ve şifremizi girerek oturum açıyoruz.

 

10) TOEFL kullanıcı sayfanıza giriş yaptıktan sonra KAYIT OL, SINAV MERKEZLERİNİ, TARİHLERİNİ BUL butonuna tıklayarak başvuru işlemini başlatıyoruz.

 

11)  Sınava girmeyi düşündüğümüz konumu ve ayları seçtikten sonra Sınav Merkezleri ve Tarihi Bul butonuna tıklayarak devam ediyoruz. 

ÖNEMLİ > 20 DAKİKA içinde sınav başvuru işleminizi tamamlamazsanız oturumunuz kapanır ve yeniden başlamak zorunda kalırsınız!

 

 

12) Seçtiğiniz aylarda hangi tarihlerde sınav olduğunu görüyorsunuz. Sınava gireceğiniz tarihe tıklıyor ve sayfanın altında o tarihte sınav yapılan merkezleri görüyorsunuz.

> Sınava gireceğiniz sınav merkezinin karşısında bulunan SINAV TARİHLERİNİ GÖSTER VE KAYIT OL bağlantısına tıklayınız!

> Daha sonra KAYIT OL bağlantısına tıklıyoruz!

 

 

13) Sınav yeri ve tarihini kontrol ettikten sonra sözleşmeyi onaylıyor ve sonraki adıma geçiyoruz!

14) Kimlik ve Pasaport Bilgileri: Bu bölümde sınava girişte çok önemli olan kimlik ve pasaport bilgilerinizi giriyorsunuz.

ÖNEMLİ > Kimliğinizde mutlaka imzanızın olması gerekiyor. Eski kimliklerde imza olmadığı için eski kimliği olanlar mutlaka yeni kimlik başvurusu yaparak kimliğini değiştirmelidir.

> Pasaportunuz varsa pasaport bilgilerinizi giriyorsunuz. Pasaportunuz yoksa bu bölümü boş bırakıyorsunuz.

> Ulusal Kimlik (id) bölümünde Turkey seçip ID kısmına T.C. kimlik numaramızı giriyoruz.

> Ehliyetiniz varsa arzu ederseniz ehliyet bilgilerinizi de girebilirsiniz.

15) Kişisel bilgilerimizi kontrol ettikten sonra bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

16) Kayıt olma ekranında da karşımıza gelmişti TOEFL Arama hizmeti. TOEFL arama hizmetine katılırsanız birçok bilginiz TOEFL kabul eden eğitim kurumlarıyla paylaşılır ve bu kurumların size ulaşması sağlanabilir.  Arama hizmetine katılmak isterseniz bir sonraki aşamada sizden eğitim bilgilerinizle alakalı detaylı bilgiler alınacaktır. Eğer katılımcı okulların size ulaşmasını isterseniz kabul edebilirsiniz. Biz kabul etmiyoruz ve İleri butonuna tıklıyoruz.

17) TOEFL arama hizemtiyle ilgili bilgileri doldurarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

 

18) SINAV SONUÇ BELGESİ İŞLEMLERİ

TOEFL seçeceğiniz 4 kuruma sınav sonuç belgenizi sizin adınıza gönderir. Bu bölümden bu kurumları seçebilirsiniz. Kurum listede yoksa toefl@ets.org adresine mail atabilirsiniz. Ayrıca mutlaka sınav sonuç belgesinin size nasıl ulaşacağıyla ilgili bölümü  Online sonuç raporu ve kağıda basılı kopya tarafınıza postalandı olarak seçiniz. Bu sayede adresinize basılı sınav sonucu gönderilecektir.

 

19) Sınav Kaydını Gözden Geçir bölümünde bilgilerimizi kontrol ediyoruz. Herhangi bir hata yoksa devam ediyoruz.

20) TOEFL bize sınavın yanında eğitim, kitap vb. satmak istiyor. Herhangi bir şeyi seçmeden sayfanın en altında bulunan İLERİ butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

21) Sınav bilgilerimizi kontrol ediyor ve ÇIKMAK İÇİN İLERLE butonuna tıklıyoruz.

 

22) Hüküm ve koşulları kabul edip ŞİMDİ ÖDE butonuna tıklıyoruz.

 

23)  ÖDEME ZAMANI

1. seçenek olan kredi kartı/banka kartı seçeneğini seçiyoruz ve devam ediyoruz. VISA ya da MASTERCARD olan herhangi bir kredi kartı ya da banka karıyla ödemenizi yapabilirsiniz. Sınav ücretiniz güncel dolar kurundan TL'ye çevrilerek TL karşılığı hesabınızdan çekilecektir.

Kredi kartı bilgilerimizi girerek ödemeyi tamamlıyoruz.

TEBRİKLER! SINAV BAŞRUNUZU BAŞARIYLA TAMAMLADINIZ.

Sınavda Başarılar...

 

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

TOEFL IBT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.