Yeni TOEFL IBT Sınav Formatı... Soru Sayısı Azalıyor. Sınav Yarım Saat Kısalıyor...
  • TOEFL IBT
  • 12.06.2019

Yeni TOEFL IBT Sınav Formatı... Soru Sayısı Azalıyor. Sınav Yarım Saat Kısalıyor...

Dünyanın birçok ülkesinde TOEFL IBT sınavını gerçekleştiren ETS eğitim kurumu yaptığı resmi açıklamada 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren TOEFL IBT sınavının formatında bazı değişiklikler yapacağını duyurdu. Yapılan açıklamada ayrıntılı bir şekilde sınav formatındaki değişikliklerden bahsedildi. Genel olarak soru sayılarının biraz azaltıldığı ve sınav süresinin kısaldığını görüyoruz. Makalemizde  TOEFL IBT yeni sınav formatını detaylarıyla inceledik.

 

Soru sayısı azalıyor. Sınav süresi yarım saat kısalıyor

TOEFL iBT sınav süresi, genel sınav formatında veya soru türlerinde hiçbir değişiklik yapılmadan 30 dakika kısalıyor. TOEFL IBT sınavı artık 3 saat sürecek. Okuma, Dinleme ve Konuşma bölümlerinde daha az soru sorularak soru sayısı azaltılıp sınav süresi kısaltılacak. Yeni sınav sisteminde yazma bölümünde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

 

Yeni TOEFL IBT formatındaki soru sayıları ve sınav süreleri

SINAV BÖLÜMÜ ESKİ SİSTEM (1 AĞUSTOS 2019'DAN ÖNCE) YENİ SİSTEM (1 AĞUSTOS 2019'DAN SONRA)
Reading (Okuma) Okuma parçası: 3-4
Her bir parçadaki soru sayısı: 12-14
Bölüm süresi: 60–80 dakika
Okuma parçası: 3-4
Her bir parçadaki soru sayısı: 10
Bölüm süresi: 54-72 dakika
Listening (Dinleme)

Konuşmacı soruları: 4–6  dinleme parçası. Her bir dinlemede 6 soru

Sohbet, tartışma soruları: 2-3 dinleme parçası. Her bir dinlemede 5 soru

Bölüm süresi: 60-90 dakika

Konuşmacı soruları: 3–4  dinleme parçası. Her bir dinlemede 6 soru

Sohbet, tartışma soruları: 2-3 dinleme parçası. Her bir dinlemede 5 soru

Bölüm süresi: 41-57 dakika

Speaking (Konuşma)

6 konuşma görevi

  • 2 bağımsız konuşma sorusu
  • 4 bütünleşik konuşma sorusu

Bölüm süresi: 20 dakika

4 konuşma görevi

  • 1 bağımsız konuşma sorusu
  • 3 bütünleşik konuşma sorusu

Bölüm süresi: 17 dakika

Writing (Yazma) Değişiklik yok Değişiklik yok

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

Tablo incelendiğinde soru tiplerinde, içerikte ve sınav formatında bir değişiklik olmadığı görülüyor. Sadece okuma, dinleme ve konuşma bölümlerindeki soru sayıları azaltılarak sınav süresi 30 dakika azaltılmış durumda.

Reading (okuma) bölümü:  Okuma parçası sayısında bir değişiklik yok. Sadece okuma parçası başına sorulan soru sayısı 2 şer azaltılarak bölüm toplamda 6-8 dakika kısaltılmış.

Listening (Dinleme) bölümü: Konuşmacı sorularında artık 4-6 dinleme parçası değil; 3-4 dinleme parçası sorulacak. Sohbet-tartışma sorularında bir değişiklik yok. Bu sayede bölüm süresi yaklaşık 20 dakika kısaltılmış.

Speaking (Konuşma) bölümü: 6 konuşma görevi 4'e indirlmiş durumda. Bölüm süresi yaklaşık 3 dakika kısaltılmış.

Writing (Yazma) bölümü: Bu bölümde herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

 

Puanlamada bir değişiklik bulunmuyor.

Eski sistemde olduğu gibi her bir bölüm 30 puan üzerinden değerlendirilecek. 4 bölümün toplamı 120 üzerinden TOEFL IBT skorunuz olacak. Soru sayısı azaldığı için soru başına düşen puanlar artacak.

 

TOEFL MY BEST SCORES Özelliği ile artık 2 adet sınav sonuç belgeniz olacak.

Yeni sistemin en önemli değişikliklerinden biri de TOEFL MY BEST SCORES özelliği.Yeni sistemde TOEFL sınav sonuç belgenizin yanında bir sonuç belgeniz daha olacak. Bu belgede son 2 yıl içerisinde girmiş olduğunuz TOEFL sınavlarından bölüm bölüm en yüksek puanı hangi sınavdan almış iseniz o puanlarınız geçerli sayılacak ve o puanlardan oluşan yeni TOEFL puanınız oluşturulacak. Yani Reading bölümünden son 2 yıl içerisinde en yüksek hangi puanı almışsanız o puan kabul edilecek.

ÖRNEK: 

TOEFL 1 - 10.03.2018 > Readind: 25    Listening: 15   Speaking: 22    Writing:20

TOEFL 2 - 22.07.2018>  Readind: 15    Listening: 23   Speaking: 26    Writing:23

TOEFL 3 - 05.04.2019 > Readind: 20    Listening: 21   Speaking: 19    Writing:24

TOEFL MY BEST SCORES > Readind: 25    Listening: 23   Speaking: 26    Writing:24

Son 2 yıl içerisinde aldığınız en yüksek puanlar sizin puanınız oluyor. TOEFL MY BEST SCORES özelliğinin Çok güzel bir yenilik olduğunuz düşünüyoruz. Fakat ETS yapmış olduğu açıklamada TOEFL MY BEST SCORES sonucunun kabul edilip edilmeyeceğini başvurulan kuıruma bırakmış. Yani bu konuda henüz bir netlik bulunmuyor. Hangi kurumlar son sınav sonucunu, hangileri TOEFL MY BEST SCORES kabul edecek? Bekleyip göreceğiz.

 

 

Artık her soru daha değerli!

Yapılan açıklamada soru sayısının azalmasının sınavının geçerlilik ve güvenirlik seviyesine olumsuz bir etkisinin olmadığı söylense de sınava girecek adayların artık daha dikkatli olması gerekiyor. Soru sayısının azalmasıyla artık yapacakları bir yanlış onlara daha pahalıya malolacak. Soruların birim puanları artacağı için kesinlikle daha dikkatli olunmalı.

Yeni sisteme 1 Ağustos 2019 tarihinde geçilecek.

TOEFL IBT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.