TOEFL IBT SINAV İÇERİĞİ - YENİ TOEFL SINAV SİSTEMİNE GÖRE HAZIRLANMIŞTIR.
  • TOEFL IBT
  • 28.09.2019

TOEFL IBT SINAV İÇERİĞİ - YENİ TOEFL SINAV SİSTEMİNE GÖRE HAZIRLANMIŞTIR.

TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language- Internet Based Test) dünya üzerindeki en saygın İngilizce seviye belirleme sınavıdır. TOEFL, merkezi Amerika New Jersey'de olan özel ve kar amacı gütmeyen Eğitimsel Test Servisi (Educational Testing Service) ETS tarafından gerçekleştiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada başta olmak üzere 130'un üzerinde ülkede geçerli olan; lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına yapılacak başvurularda kullanılabilecek, ana dili İngilizce olmayan kişilerin katıldığı bir seviye belirleme testidir.

TOEFL IBT bilgisayar başında girilen akademik bir sınavdır. Yaklaşık 3 saat süren sınavda okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin tamamından sorular sorulur. Soruların içerikleri akademik konulardır. Uluslararası geçerliliği olan sınavlar arasında geçerliliği en yüksek ve zor sınavlardan biridir.

2019 Ağustos ayından itibaren TOEFL sınavında yeni sisteme geçildi. Soru sayısı azaltıldı ve sınav süresi kısaldı. Bu makalemizde TOEFL IBT sınavında çıkan soru tiplerini ve sınav konularını ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

TOEFL IBT SINAV İÇERİĞİ

TOEFL IBT bilgisayar üzerinde gerçekleştirilir ve Rading (Okuma), Listening (Dinleme), Writing (Yazma) ve Speking (Konuşma) bölümlerinden sorular sorulur. Her bölümden aldığınız puanlar 30 üzerinden hesaplanır ve bu puanların toplanmasıyla 120 üzerinden sınav puanınız ortaya çıkar. 

1) READING (OKUMA) BÖLÜMÜ

Okuma bölümü 3 veya 4 okuma parçası içerir. Okuma parçaları 650-700 kelime uzunluğundadır. Parça başına 10 soru vardır.  Her bir okuma metni ekranda görülecek ve siz metinle ilgili soruları cevaplarken ekranda kalacaktır. Bölümdeki tüm soruları cevaplamanız için 54-72 dakikanız vardır. 

Her bir okuma metni için tipik 10 soru vardır. Sorular çoktan seçmelidir ve genellikle aşağıdaki soru tiplerinden bir tanesi olarak karşınıza çıkar:

Detay / Detail

Kelime / Vocabulary

Gönderme / Referent                    

Cümle Özeti / Sentence Summary

Olumsuz Gerçek / Negative Fact 

Metin Özeti / Passage Summary

İşlev / Function                               

Metin Ekleme / Add Text

Çıkarım / Inference                        

Tablo Tamamlama / Table Completion

 

TOEFL IBT Reading parçalarında akademik bir dil kullanılır. Bir iş dalına veya konuya giriş bölümünde kullanılan, üniversite seviyesindeki ders kitaplarından alınır. Okuma parçaları çeşitli konuları kapsar. Okuma parçasının konusuyla ilgili bilgi sahibi değilseniz telaşlanmayın. Soruları yanıtlamak için gereken tüm bilgiler okuma parçasına dahil edilecektir.

 

2) LISTENING (DİNLEME) BÖLÜMÜ

Listening bölümünde, konuşma şeklinin doğal olduğu akademik konuşmalar ve uzun diyaloglar ile ilgili sorular bulunur. Tüm sınav boyunca sesli materyallerle ilgili not alabilirsiniz. Listening bölümü 41-57 dakika arasında sürmektedir. Listening bölümü şunlardan oluşur:

> Konuşmacı Soruları: Bu bölümde bir eğitimcisinin belli bir konu hakkındaki konuşmasını dinlersiniz. Her biri 3 ila 5 dakika uzunluğunda 3-4 dinleme parçası sorulur. Her bir dinleme parçasından 6 soru sorulur.

> Sohbet – Tartışma Soruları: Birden fazla konuşmasının arasında tartıştığı ya da sohbet ettiği ses kayıtlarından oluşur. Her biri 3 dakika uzunluğunda 2-3 sohbet parçası sorulur. Her dinlemede 5 soru bulunmaktadır.

 

Genellikle aşağıdaki soru tiplerinden bir tanesi karşınıza çıkar:

Detay / Detail                                  

Çıkarım / Inference

Ana Fikir / Main Idea                      

Tavır-Tutum / Attitude

Amaç / Purpose                               

Organizasyon / Organization

İşlev / Function                               

İçerik Bağlama / Connecting Content

 

3) SPEAKING (KONUŞMA) BÖLÜMÜ

Speaking bölümü yaklaşık 17 dakika uzunluğundadır ve 4 soru içerir.

İlk soruya "bağımsız Speaking görevi" adı verilir. Çünkü yanıtlarken tamamen kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yansıtmanız istenir.

Kalan 3 soruya "bütünleşik Speaking görevleri" adı verilir. Çünkü tıpkı bir sınıfın içinde veya dışında yapacağınız gibi İngilizce dil becerilerinizi (dinleme ve konuşma veya dinleme, okuma ve konuşma) birleştirmenizi gerektirir.

Kulaklığınızdaki mikrofona konuşursunuz ve yanıtlarınız kaydedilip ETS Scoring Network alanına gönderilir ve burada sertifikalı puanlayıcılar tarafından puanlanır.

 

4) WRITING (YAZMA) BÖLÜMÜ

Writing bölümünün toplam süresi 50 dakikadır. İki yazma görevine yanıt yazmanız istenir:

> Bütünleşik Writing görevi (20 dakika): Kısa bir parçayı okuma ve kısa bir konuşma dinlemesi gerçekleştirilir. Ardından okuduğunuza ve dinlediğinize yanıt olarak yazı yazmanız beklenir. Yani bu bölümde okuma, dinleme ve yazma bir aradadır. 

> Bağımsız Görev (30 dakika): - Size verilen bir konuyla ilgili deneme yazmanız istenir. Bu bölümde okuma ve dinleme yapmazsınız. Sadece verilen bir konu hakkında deneme (essay) yazarsınız.

 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


TOEFL IBT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? RESİMLİ BAŞVURU KLAVUZU


Yeni TOEFL IBT Sınav Formatı... Soru Sayısı Azalıyor. Sınav Yarım Saat Kısalıyor...


TOEFL IBT Hakkında Her Şey - Ayrıntılı Sınav Kılavuzu


Eski kimlik kartıyla (nüfus cüzdanı) TOEFL sınavına girilebilir mi?


20 GÜNDE 3200 TOEFL KELİMESİ ÖĞRENİN.


TOEFL INTEGRATED ESSAY (ENTEGRE-SENTEZ YAZISI) İPUÇLARI

 

TOEFL IBT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.