TOEFL IBT Hakkında Her Şey - Ayrıntılı Sınav Kılavuzu

TOEFL IBT Hakkında Her Şey - Ayrıntılı Sınav Kılavuzu

TOEFL IBT Hakkında Her Şey - Ayrıntılı Sınav Kılavuzu

TOEFL IBT Hakkında Her Şey - Ayrıntılı Sınav Kılavuzu

TOEFL IBT NEDİR?

TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language- Internet Based Test) dünya üzerindeki en saygın İngilizce seviye belirleme sınavıdır. TOEFL, merkezi Amerika New Jersey'de olan özel ve kar amacı gütmeyen Eğitimsel Test Servisi (Educational Testing Service) ETS tarafından gerçekleştiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada başta olmak üzere 130'un üzerinde ülkede geçerli olan; lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına yapılacak başvurularda kullanılabilecek, ana dili İngilizce olmayan kişilerin katıldığı bir seviye belirleme testidir.

TOEFL IBT bilgisayar başında girilen akademik bir sınavdır. Yaklaşık 3 saat süren sınavda okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin tamamından sorular sorulur. Soruların içerikleri akademik konulardır. Uluslararası geçerliliği olan sınavlar arasında geçerliliği en yüksek ve zor sınavlardan biridir.

 

TOEFL PBT NEDİR?

TOEFL PBT (Test of English as a Foreign Language- Paper Based Test) de TOEFL IBT gibi bir seviye belirleme sınavıdır. TOEFL sınavının kağıt üzerinde yapılan versiyonudur. Ülkemizde yapılmamaktadır. TOEFL sınavı denildiğinde akla TOEFL IBT gelmektedir ve birçok ülkede geçerliliği vardır. Ülkemizde de TOEFL IBT (bilgisayar üzerinde yapılan TOEFL ) sınavı yapılmaktadır.

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

TOEFL IBT PUANI NERELERDE KULLANILIR?

1) 150'den fazla ülkede 10.000'den fazla üniversite ve diğer kurumlar TOEFL puanlarını kabul etmektedir.

2) Göçmenlik büroları oturma veya çalışma vizelerini çıkarmak için bu puanları kullanmaktadır.

3) Ülkemizde YDS denkliği olduğu için YDS puanının geçerli olduğu her yerde TOEFL sonucunu kullanabilirsiniz.

4) Yüksek lisans, doktora ve doçentlik başvurularında TOEFL sonucunu kullanabilirsiniz.

5) Bankalarda ve diğer kurumlarda dil tazminatı ve kariyer basamakları için kabul edilmektedir.

6) Özel sektörde bir çok kuruluş eleman temininde yabancı dil yeterlilik belgesi olarak TOEFL sonucu istemektedir.

7) THY ve çeşitli havacılık firmalarının pilot alımlarında kullanılır.

 

TOEFL IBT YILDA KAÇ KEZ YAPILIR?

TOEFL IBT, her ay 3 ya da 4 kez yapılan bir sınavdır. Sınavın uygulanma sayısı test merkezlerinin yoğunluğu ve kapasitesine göre farklılık göstermektedir. Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde hemen hemen her hafta yapılmaktadır.

 

TOEFL IBT SINAVINA NASIL BAŞVURULUR?

TOEFL IBT sınavına başvurmak için 4 yol bulunmaktadır. Web sitesinden, şahsen başvurarak, telefon veya posta yoluyla başvuruda bulunabilirsiniz.

Ülkemizde en hızlı ve kolay yöntem, ETS'nin web sitesinden başvuruda bulunmaktır. TOEFL IBT başvurusu için herhangi bir tarih aralığı yoktur. Başvuru istenildiği zaman yapılabilir. Ancak sınav merkezlerinin kontenjanları sınırlı olduğu için sınav tarihinden 2-3 ay öncesinden kayıt yaptırılması önerilmektedir.

TOEFL IBT başvuruları sınav tarihinden 7 gün önce kapanır. TOEFL IBT sınavına geç sınav başvuru kaydı sınav tarihinden 4 gün önce kapanır ve sınav ücretine ek olarak 40 $ gecikme ücreti alınır.

 

TOEFL IBT BAŞVURU TARİHİNİ KAÇIRDIM. NE YAPABİLİRİM?

Kayıt, sınav tarihinden 7 gün önce kapanır. 40 ABD doları olan gecikme bedeli, bu son tarihten sonra yapılan kayıtlarda alınır. Geç kayıt, sınav tarihinizden 4 gün önce kapanır.

 

TOEFL SINAV BAŞVURUMU İPTAL EDEBİLİR MİYİM?

Sınavdan 4 gün öncesine kadar kaydınızı iptal ederseniz ödediğiniz asıl sınav ücretinin yarısı iade edilir. İadeler ABD doları olarak yapılır. Nakit iade mümkün değildir.

 

TOEFL IBT SINAVINDA YAŞ SINIRI VAR MI?

HAYIR. TOEFL sınavına başvuru için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor. 15 yaşında veya 15 yaşından küçükseniz sınava girdiğinizde sınav merkezinde bir ibranameyi doldurması ve imzalaması istenecek bir ebeveyniniz veya 18 yaşından büyük başka bir yetkili yetişkinin size eşlik etmesi tavsiye edilir.

 

TOEFL IBT SINAV TARİHLERİ

Aşağıdaki bağlantıdan güncel sınav tarihlerine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sitemize ücretsiz üye olarak güncel sınav takvimine ulaşabilirsiniz.

 

TOEFL IBT SINAVI HANGİ ŞEHİRLERDE YAPILIYOR?

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Asya ve Avrupa), İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Malatya ve Mersin'de sınav merkezleri bulunmaktadır. Sınav merkezilerinin güncel hali için https://www.ets.org/toefl adresine bakılabilir.

 

TOEFL IBT BAŞVURU ÜCRETİ NE KADARDIR?

TOEFL IBT sınav ücreti ülkelere göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz için başvuru ücreti Aralık 2021 tarihi itibariyle 157 $'dır. Başvuru esnasında güncel dolar kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilir ve ödemenizi TL olarak yaparsınız. Kredi kartınızla ödemenizi yapabilirsiniz.

Kayıtlar, sınav tarihinizden yedi gün önce kapanır. Geç kayıt, sınav tarihinizden dört gün önce kapanır ve 40 ABD doları gecikme ücreti alınır.

 

TOEFL IBT KAÇ SAAT SÜRMEKTEDİR?

TOEFL IBT yaklaşık olarak 3 saat süren bir sınavdır.

TOEFL IBT SINAV SÜRESİNİN BÖLÜMLERE GÖRE DAĞILIMI NASILDIR?

Reading: 54-72 dakika

Listening: 41-57 dakika

Speaking: 17 dakika

Writing: 50 dakika

 

TOEFL IBT SINAVININ YDS DENKLİĞİ VAR MI?

TOEFL IBT sınavının YDS denkliği bulunmaktadır. Aşağıdan denklik tablosuna ulaşabilrisiniz.

TOEFL YDS
120 100
114 95
108 90
102 85
96 80
90 75
84 70
78 65
72 60
66 55
60 50
54 45
48 40

 

TOEFL IBT PUANLAMA SİSTEMİ NASILDIR?

Toplamda 120 puan üzerinden değerlendirilen TOEFL IBT sınavında; her bir bölüm kendi içinde 30 puan ile değerlendirilir. Reading, listening, speaking ve writing bölümlerinden 30 üzerinden alınan puanlar toplanır ve TOEFL IBT puanını oluşturur.

Resmi bir puan alabilmek için Reading ve Listening bölümlerinin her birinde en az 1 soruyu yanıtlamanız, en az 1 kompozisyon yazmanız ve en az 1 Speaking görevini tamamlamanız gerekir.

 

TOEFL IBT SINAV İÇERİĞİ

1) Reading (Okuma) bölümü

Okuma bölümü 3 veya 4 okuma parçası içerir. Parça başına 10 soru vardır. Bölümdeki tüm soruları cevaplamanız için 54-72 dakikanız vardır.

TOEFL IBT Reading parçalarında akademik bir dil kullanılır. Bir iş dalına veya konuya giriş bölümünde kullanılan, üniversite seviyesindeki ders kitaplarından alınır. Okuma parçaları çeşitli konuları kapsar. Okuma parçasının konusuyla ilgili bilgi sahibi değilseniz telaşlanmayın. Soruları yanıtlamak için gereken tüm bilgiler okuma parçasına dahil edilecektir.

 

2) Listening (Dinleme) bölümü

Listening bölümünde, konuşma şeklinin doğal olduğu akademik konuşmalar ve uzun diyaloglar ile ilgili sorular bulunur. Tüm sınav boyunca sesli materyallerle ilgili not alabilirsiniz. Listening bölümü 41-57 dakika arasında sürmektedir. Listening bölümü şunlardan oluşur:

> Konuşmacı Soruları: Her biri 3 ila 5 dakika uzunluğunda 3-4 dinleme parçası sorulur. Her bir dinleme parçasından 6 soru sorulur.

> Sohbet – Tartışma Soruları: Her biri 3 dakika uzunluğunda 2-3 sohbet parçası sorulur. Her dinlemede 5 soru bulunmaktadır.

 

3) Speaking (Konuşma) bölümü

Speaking bölümü yaklaşık 17 dakika uzunluğundadır ve 4 soru içerir.

İlk soruya "bağımsız Speaking görevi" adı verilir. Çünkü yanıtlarken tamamen kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yansıtmanız istenir.

Kalan 3 soruya "bütünleşik Speaking görevleri" adı verilir. Çünkü tıpkı bir sınıfın içinde veya dışında yapacağınız gibi İngilizce dil becerilerinizi (dinleme ve konuşma veya dinleme, okuma ve konuşma) birleştirmenizi gerektirir.

Kulaklığınızdaki mikrofona konuşursunuz ve yanıtlarınız kaydedilip ETS Scoring Network alanına gönderilir ve burada sertifikalı puanlayıcılar tarafından puanlanır.

 

4) Writing (Yazma) bölümü

Writing bölümünün toplam süresi 50 dakikadır. İki yazma görevine yanıt yazmanız istenir:

> Bütünleşik Writing görevi (20 dakika): Kısa bir parçayı okuma ve kısa bir konuşma dinlemesi gerçekleştirilir. Ardından okuduğunuza ve dinlediğinize yanıt olarak yazı yazmanız beklenir.

> Bağımsız Görev (30 dakika): - Size verilen bir konuyla ilgili deneme yazmanız istenir.

 

TOEFL SPEAKING (KONUŞMA) SORULARI NASIL PUANLANIYOR?

Kaydedilen yanıtlarınız ETS'ye gönderilir, burada 3 ila 6 sertifikalı puanlayıcı yanıtlarınızı bir bütün olarak 0 ila 4 arasında puanlandırır. Altı görevin ortalama puanı, 0 ila 30 arasında ölçeklenen bir puana dönüştürülür.

Puanlayıcılar, yanıtlarınızın mükemmel olmasını beklemez ve yüksek puanlı yanıtlarda bile bazı hatalar olabilir. Telaffuzunuz ana dili İngilizce olan bir kişi gibi olmak zorunda değildir. Puanlayıcılar, iletişiminizin etkinliğini ve size verilen görevleri gerçekleştirme yeteneğinizi ölçer.

 

TOEFL WRITING SORULARI NASIL PUANLANIR?

Writing yanıtları bir bütün olarak 0-5 arasında bir ölçekte puanlanır. 2 görevin ortalama puanı, 0 ila 30 arasında bir puana dönüştürülür.

Herhangi bir uzmanlık konusu hakkında kapsamlı bir kompozisyon yazmanız beklenmez, yanıtınız ilk taslak olarak kabul edilir. Bazı hatalar içeren bir kompozisyonla yüksek bir puan alabilirsiniz.

 

TOEFL IBT SONUÇLARI NE KADAR GEÇERLİDİR?

TOEFL IBT sınav sonucunun 2 yıl geçerliliği vardır.

 

TOEFL IBT SONUCU NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Sınav tarihinden yaklaşık 10 gün sonra, puanlarınızın ne zaman hazır olduğunu bildiren bir e-posta alacaksınız.  Bu mesajdan sonra TOEFL® kayıt web sitesinde TOEFL iBT hesabınıza giriş yapabilir ve puanlarınızı görmek için ana sayfanızda "Puanları Görüntüle"ye tıklayabilirsiniz.

Ayrıca hesabınızdan sınav katılımcısı puan raporunuzun PDF formatında bir kopyasını da indirebilir ve yazdırabilirsiniz. Sınav tarihinden yaklaşık 13 gün sonra pdf dosyanız hazır olacaktır.

Resmi Puan Raporları

Basılı puan raporları sınav tarihinizden yaklaşık 13 gün sonra puanınızı alacak kurumlara gönderilir.

 

TOEFL SONUCUM BAŞVURACAĞIM KURUMLARA GÖNDERİLİYOR MU?

Sizin için 1 adet online puan raporu ve sınavdan önce talep ettiyseniz 1 adet basılı kopya adresinize gönderilir. Kaydolurken bu seçeneği işaretleyerek basılı kopya istemediğiniz sürece, puanlarınız yalnızca elektronik olarak gönderilir. Bu seçeneği, sınava girmeden önceki gün saat 22.00'ye (yerel sınav merkezi saatiyle) kadar dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, kayıtlarınız için sınav sonuç raporunun PDF'sini indirebilir ve yazdırabilirsiniz.

Sınava girmeden önce seçtiğiniz kurum veya kuruluşlara gönderilecek en fazla 4 adet resmi puan raporu; doğrudan bu yerlere gönderir.

 

EKSTRA SINAV RAPORU ALABİLİR MİYİM?

Sınav tarihinizden yaklaşık 10 gün sonra, puanlarınız çevrimiçi olarak erişilebilir olduğunda ilave puan raporlarını isteyebilirsiniz.

Raporlar, talebinizin ve ödemenizin alındığı tarihten yaklaşık 3-5 gün sonra postalanır.

İstenen her rapor için ücret 20 ABD dolarıdır.

 


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


TOEFL IBT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? RESİMLİ BAŞVURU KLAVUZU


Yeni TOEFL IBT Sınav Formatı... Soru Sayısı Azalıyor. Sınav Yarım Saat Kısalıyor...


IELTS Mİ TOEFL MI? - IELTS vs TOEFL DETAYLI KARŞILAŞTIRMA


 

 
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!