TOEFL DİNLEME (LISTENING) SINAVI İÇİN 10 İPUCU

TOEFL DİNLEME (LISTENING) SINAVI İÇİN 10 İPUCU

TOEFL DİNLEME (LISTENING) SINAVI İÇİN 10 İPUCU

TOEFL DİNLEME (LISTENING) SINAVI İÇİN 10 İPUCU

TOEFL Dinleme Testine Genel Bakış

Dinleme bölümü, TOEFL IBT testinin ikinci bölümüdür. Sohbet-tartışma ve Konuşmacı- Ders anlatımı olmak üzere 2 tip dinleme parçası bulunur. Sınavda öncelikle dinleme parçası dinlenir daha sonra soruların bulunduğu ekrana geçilir. Sırasıyla sorular yanıtlanır. Dinleme ekranına tekrar dönüş yapamazsınız. Bunun için çok dikkatli dinlemeli, dinleme esnasında gerekli notlarını almalısınız.

Sohbet-tartışma tipinde 2-3 dinleme parçası bulunur. Her dinleme parçasından 5 adet soru sorulur. Dinleme parçasının uzunluğu 2-3 dakika arasındadır.

Konuşmacı-ders anlatımı tipinde 3-4 dinleme parçası bulunur. Her dinleme parçasından 6 adet soru sorulur. Dinleme parçasının uzunluğu 4-6 dakika arasındadır.

 

Dinleme tipi

Dinleme parçası

Soru

Dinleme Parçasının uzunluğu

Sohbet - Tartışma

2-3 dinleme parçası

5

2-3 dak

Konuşmacı – Ders Anlatımı

3-4 dinleme parçası

6

4-6 dk

Toplam

5-7 dinleme parçası

28-39

41-57 dk

TEKRAR HATIRLATALIM!

Dinleme sınavında, cevabınızı gönderdikten sonra, okuma sınavında olduğu gibi geri dönemezsiniz . Soruları sırasıyla çözersiniz. İstediğiniz soruya atlayamaz ya da geri dönemezsiniz. Bir sonraki soruya geçtiğinizde artık her şey geride kalmıştır. Bu nedenle sorularla inatlaşmamalı, yapamadığınız sorularda fazla zaman geçirmemelisiniz. Yapamadığınız sorularda doğru olduğunu düşündüğünüz cevabı verip bir sonraki soruya geçmelisiniz.  

TOEFL Dinleme Testi: Sohbet-Tartışma

Konuşmalar iki insan arasındaki diyaloglardır. Konuşmacılardan biri her zaman bir öğrencidir. Diğer kişi öğrenci, profesör, öğretim görevlisi, kütüphaneci, üniversite yöneticisi, araştırmacı, vb. arasında değişebilir. Konuşmalar genellikle bir yurtta, kafeteryada, sınıfta, kütüphanede veya bir üniversite kampüsünde gerçekleşir. Tipik olarak, konuşma üniversite hayatı ile ilgili durumlarla ilgilenir. Konuşmalar uzunluğu 2-3 dakika arasındadır. Sınavda 2-3 dinleme parçası ile karşılaşırsınız. Her dinleme parçasından 5 soru sorulur. 

TOEFL Dinleme Testi: Konuşmacı-Ders anlatımı

Üniversite sınıflarında yapılan ders kayıtlarından oluşur. Ders kayıtları monologlar (bir konuşmacı) veya profesörü ve bir veya daha fazla öğrenciyi içeren akademik tartışmalardan oluşabilir. Dersler çok çeşitli akademik konuları içermektedir. Biyoloji, astronomi, tarih, edebiyat, yer bilimleri, psikoloji, antropoloji, arkeoloji, botanik, sanat tarihi vb. konulardan dinleme kayıtları olabilir. Dersler 4-6 dakika uzunluğundadır. Sınavda bu türden 3-4 dileme parçasıyla karşılaşırsınız. Her dinleme parçasından 6 soru sorulur.   

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

TOEFL DİNLEME SINAVI İÇİN 10 İPUCU

TOEFL dinleme kaydını dinlerken, soruları doğru cevaplamanıza yardımcı olacak 10 İPUCU paylaşacağız.

 

TOEFL Dinleme İpucu 1: Bir kez dinleyeceğinizi unutmayın.

TOEFL dinleme kaydını sadece bir kez dinleyeceksiniz. Bunu unutmayın. Dikkatinizi dinleme parçası üzerinde toplayın ve genel olarak konuyu anlamaya çalışın. Konuşma akıyor. Unutmayın. Anlamadığınız kelimeleri anlamaya çalışmayın. Odağınızı bilmediklerinize kaydırmayın. Bildiğiniz kelimelerle genel olarak ana konuyu anlamaya çalışın.

 

TOEFL Dinleme İpucu 2: Dinlerken not alın.

Dinleme ekranı sona erdikten sonra bir daha geri dönemeyeceksiniz. Dolayısıyla dinlerken hızlı bir şekilde anahtar kelimeler ve konuyla ilgili notlar alın. Bu notlar soru ekranlarında çok işinize yarayacak.

 

TOEFL Dinleme İpucu 3: Ana fikre odaklanın.

Neredeyse her dinlemeden sonra ilk soru ana fikir sorusudur. Bu nedenle ana fikre odaklanmak çok önemlidir. Dinleme bölümlerinin başında, profesör genellikle dersin ana konusunun ne olacağından bahseder. Bazen de ana fikir daha önemli konularla devam edebilir. Başlangıçtaki dersin ana fikrine dikkat edin ve konu değiştiğinde dikkatli olun. Örneğin, şöyle bir soruyla karşılaşabilirsiniz.

Q: What is the main topic of today’s lecture?

A) The climax association.

B) Pioneer plants.

C) A forest fire.

D) A disturbance in the balance of nature.

 

TOEFL Dinleme İpucu 4: Konuşmacının ses tonuna dikkat edin.

Bazen, konuşmacının tutumu veya görüşü ile ilgili sorularla karşılaşırsınız. Bu soruları doğru cevaplamak için, konuşmacının ses tonuna dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, konuşmacı heyecanlı, şaşkın ya da üzgün sesler veriyor mu? Bunlara dikkat edin. 

 

TOEFL Dinleme İpucu 5: Fikirlerin ders boyunca nasıl birleştirildiğine dikkat edin.

Bir dersi dinlerken, dersteki fikirlerin birbirine nasıl bağlandığını not edin. Başka bir deyişle, profesörün dersi nasıl düzenlediğine, organize ettiğine dikkat edin. Size dersin nasıl organize edildiğini soran bir soru ile karşılaştığınızda, notlarınıza geri dönebilirsiniz. Fikirler arasındaki temel ilişkilerden bazıları neden/sonuç, karşılaştırma/karşıtlık ve süreçteki adımları içerir.

 

TOEFL Dinleme İpucu 6: Detaylara değil kilit noktalara odaklanın.

TOEFL dinleme soruları sizi küçük detaylar üzerinde test etmez. Örneğin, belirli bir yıl, ad veya konum gibi detaylarla ilgili sorular göremezsiniz. Saha çok konuşmacılar arasında geçen konuya ve alt konulara odaklanmalısınız. Örneğin, şöyle bir soruyla karşılaşabilirsiniz.

Q- What feature of ancient cities appears throughout most of the world?

A) Walls and fortifications.

B) A central marketplace.

C) Plazas and parks.

D) A pattern of square blocks.

 

TOEFL Dinleme İpucu 7: Dersin farklı bölümlerini gösteren sinyal veren sözcüklere odaklanın.

Derste kilit noktaları yakalamanıza yardımcı olmak için, sinyal kelimelerini veya geçiş kelimelerine dikkat etmelisiniz. Bu kelimeler, daha sonra ne olacağını size söyleyen yol işaretleri gibidir. İşaret kelimeleri size bir konunun başlangıcını veya sonunu söyleyebilir. Ayrıca, konunun nasıl gelişeceğini bu kelimeler sayesinde kestirebilirsiniz.

https://www.bestmytest.com/sites/default/files/blog/signal-words.png

 

TOEFL Dinleme İpucu 8: Emin olmadığınız sorularda ana fikirle tutarlı tahminlerde bulunun.

Cevabını bilmediğin sorularda pes etme. Konuşma veya dersin ana fikrinden yola çıkarak hangi şıkkın doğru olduğunu tahmin edebilirsin. Ayrıca hızlı bir şekilde şıkları elemeyi de deneyebilirsin.

 

TOEFL Dinleme İpucu 9: Soruları atlama

Dinleme bölümündeki sorular, verildikleri sıra ile cevaplanmalıdır. Bir soruyu atlarsanız geri dönüp cevap veremezsiniz.

 

TOEFL Dinleme İpucu 10: Bir soruyu cevaplamak iki dakikadan fazla sürmez.

Bir soruya iki dakikadan fazla zaman harcarsanız, zamanınız tükenebilir. Sorularla inatlaşma. Süreni bilmediğin sorularda harcarsan, sonraki bildiğin sorular için zamanın kalmayabilir. Bilmediğin soruya en mantıklı cevabı verdikten sonra bir sonraki soruya geçmelisin.

ÇÖZÜMLÜ TOEFL LISTENING ALIŞTIRMALARI İÇİN SİTEMİZE ÜCRETSİZ ÜYE OLABİLİRSİNİZ.

 

 

 

 
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!