TOEFL IBT SINAV SÜRESİ 2 SAATİN ALTINA DÜŞÜYOR. SORU SAYISI AZALIYOR.
  • TOEFL IBT
  • 20.05.2023

TOEFL IBT SINAV SÜRESİ 2 SAATİN ALTINA DÜŞÜYOR. SORU SAYISI AZALIYOR.

Dünyanın birçok ülkesinde TOEFL IBT sınavını gerçekleştiren ETS kurumu yaptığı resmi açıklamada 26 Temmuz 2023 tarihinden itibaren TOEFL  IBT sınavının formatında bazı değişiklikler yapacağını duyurdu. Kurum daha önce de 1 Ağustos 2019 tarihinde bir dizi değişiklik yapmış ve sınav süresini kısaltmıştı. Son yapılacak değişikliklerle sınav süresi artık 2 saatin de altına inecek. Makalemizde  TOEFL IBT yeni sınav formatını detaylarıyla inceledik.

READING BÖLÜMÜ KISALIYOR.

TOEFL IBT reading bölümünde daha önce 3-4 okuma parçası ve her bir okuma parçasında 10'ar olmak üzere toplamda 30-40 soru bulunuyordu. Yeni düzenleme ile reading bölümünde sadece 2 okuma parçası bulunacak. Her bir okuma parçasında 10 soru olmak üzere toplamda 20 sorudan oluşan bir reading bölümü bizleri karşılayacak. Daha önce 54-72 dakika arasında süren bu bölüm yeni düzenlemeyle 35 dakika sürecek. Sınavdaki soru tiplerinde ise herhangibir değişiklik bulunmuyor.

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

WRITING BÖLÜMÜNDE 2. SORU TİPİ DEĞİŞİYOR.

TOEFL IBT writing bölümü 2 essay sorusundan oluşuyor. Bu sorulardan 2. soru tipi olan bağımsız yazma görevi artık yok. Bunun yerine “Akademik Tartışma için Yazma” adı verilen yeni, daha modern bir yazma görevi, mevcut bağımsız yazma görevinin yerini alacaktır. Bu görevde, çevrimiçi bir sınıf tartışması verilecek ve bu tartışma hakkında bir görüş belirtmeniz ve desteklemeniz istenecek. Bu essay için 10 dakika süre verilecek. Ayrıca writing bölümü toplam 29 dakikadan oluşacak.

PUANLANMAYAN SORULAR ARTIK YOK.

TOEFL IBT sınavında puanlanmayan sorular da bulunuyordu. Artık sınavda puanlanmayan soru bulunmayacak. Bu soruların tamamı yeni sistemde kaldırılıyor.

YENİ SİSTEMDE BÖLÜMLER VE SINAV SÜRELERİ

TOEFL iBT Test Yapısı
Temmuz 26, 2023

Bölüm

Soru Sayısı

Tahmini Zamanlama

Reading

20 soru

35 dakika

Listening

28 soru

36 dakika

Konuşma

4 görev

16 dakika

Writing

2 görev

29 dakika

Toplam Süre

2 saatten az

ARTIK HER SORU DAHA DEĞERLİ!

Yapılan açıklamada soru sayısının azalmasının sınavının geçerlilik ve güvenirlik seviyesine olumsuz bir etkisinin olmadığı söylense de sınava girecek adayların artık daha dikkatli olması gerekiyor. Soru sayısının azalmasıyla artık yapacakları bir yanlış onlara daha pahalıya malolacak. Soruların birim puanları artacağı için kesinlikle daha dikkatli olunmalı.

* Yeni sisteme 26 Temmuz 2023 tarihinde geçilecek.

TOEFL IBT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.