TOEFL IBT SPEAKING STRATEJİLERİ - İŞTE SİZE 8 İPUCU
  • TOEFL IBT
  • 07.04.2021

TOEFL IBT SPEAKING STRATEJİLERİ - İŞTE SİZE 8 İPUCU

1) Öncelikle sınav yapısını öğrenin

TOEFL IBT speaking bölümü yaklaşık 17 dakika uzunluğundadır ve 4 soru içerir. Her bir soru için 15-30 saniye arasında hazırlık süreniz ve 45-60 saniye arasında ise cevap süreniz bulunmaktadır.

İlk soruya "bağımsız Speaking görevi" adı verilir. Çünkü yanıtlarken tamamen kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yansıtmanız istenir.

Kalan 3 soruya "bütünleşik Speaking görevleri" adı verilir. Çünkü tıpkı bir sınıfın içinde veya dışında yapacağınız gibi İngilizce dil becerilerinizi (dinleme ve konuşma veya dinleme, okuma ve konuşma) birleştirmenizi gerektirir.

Kulaklığınızdaki mikrofona konuşursunuz ve yanıtlarınız kaydedilip ETS Scoring Network alanına gönderilir ve burada sertifikalı puanlayıcılar tarafından puanlanır.

 

2. TOEFL IBT speaking sınavının değerlendirme kriterlerini tanıyın

Performansınızı değerlendirmek için kullanılan kriterleri bilmeniz gerekiyor. Bu sayede konuşmalarınızı yaparken hangi becerilerinizi gelirtirmeniz gerektiğini ve hangi kriterlerin size puan kazandıracağını bileceksiniz. Speaking sınavınız aşağıdaki kriterlere göre puanlanır.

Answer to question (Soruya cevap): Bu kriter, soruyu anlama ve sorunun bağlamından kopmadan konu hakkında alakalı bir şekilde cevap verme yeteneğinizi ifade eder. Örneğin, nedenler ve örnekler vermeniz istenirse, tam da bunu yapmalısınız. Örnek vermeyi unutursanız veya bunun yerine ayrıntılar verirseniz, puan kaybedersiniz.

Comprehensibility (Anlaşılabilirlik): Anlatmak istediğiniz şeyin dinleyen tarafından doğru bir şekilde anlaşılması çok önemlidir. Bu kriter ne kadar iyi anlaşılabileceğinizi ifade eder. Birisi konuşmalarınızı kolayca takip edebiliyorsa, muhtemelen bu kriterde yüksek puan alırsınız.

Organization (Organizasyon): Cevabınız doğru bir şekilde organize edilmiş olmalıdır. Bunun için soruyu çok iyi anlamalı ve giriş, geşime ve sonuç ifade edebilecek şekilde cevabınızı vermelisiniz.

Fluency (Akıcılık): Tereddüt etmeden konuşmalısınız. Konuşmanız akıcı olmalı. Akıcılığı ezber yaparak konuşmakla karıştırmamalısınız.

Pronunciation (Telaffuz): Tek tek sesleri doğru telaffuz edebiliyor, sözcük vurgusunu doğru yapabiliyor ve iyi tonlamaya sahipseniz, bu kriterden yüzünüzün akıyla çıkarsınız. Telaffuz aksanla ilgili değildir. Anadili İngilizce olmayan herkesin kendine özgü bir aksanı vardır ve bu, puan kaybetmenize neden olmaz.

Grammar (Dilbilgisi): Konuşurken grameri doğru kullanmalısınız. Gramerde yapacağınız hatalar puanınızı düşürecektir.

Vocabulary (Kelime Dağarcığı): Konuşmalarınızı geniş bir kelime dağarcığıyla yapmalısınız. Ayrıca basit kelimeler kullanmak yerine aynı anlama gelen daha kompleks kelimeleri tercih edebilirsiniz.

 

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

 

3) Sınavda çıkması muhtemel sorulara yönelik bol bol konuşma etkinliği yap

Değerlendirme kritelerlerini göz önünde bulundurarak bol bol konuşma etkinliği yapmalısınız. Sınavdan önce çok az zamanınız kaldıysa endişelenmeyin! Konuşma becerilerini değerlendirmek için kullanılan bazı kriterlere öncelik verebilirsiniz. Kısa sürede iyileştirilmesi daha kolay olan kriterler şunlardır:

Sorunun cevabı:  Soruyu anlamanız ve sorunun doğrudan cevabını içeren bir konuşma yapmanız çok önemlidir. Diğer kriterler daha sonra gelir. Fazla zamanınız kalmasa bile, konuşulan bir konuyu her okuduğunuzda, ilk bakışta önemli kısımları fark ettiğinizden emin olmalısınız. Sizden nedenlerini sorarlarsa nedenleri; ayrıntıları istiyorlarsa ayrıntıları verdiğinizden emin olun.

Anlaşılabilirlik:  Konuşmanızın anlaşılır olması çok önemli. Anlaşılır olmanın en kolay yolu karşınızda konuşacak birinin olmasıdır. Eğer imkanınız varsa bol bol karşınızda sizi dinleyecek biriyle konuşma yapın. Sizi anlayabiliyorsa, doğru yoldasınız demektir. Sizi dinleyecek kimse yoksa veya bu konuda rahat hissetmiyorsanız, konuşmanızı kaydedin ve kendi konuşmanızı dinleyin. İster pratik yapmak için gerçek bir kişiyle konuşmayı, ister sadece konuşmanızı kaydetmeyi seçin, TOEFL konuşma yapısına sahip olmayı unutmayın. Kendinize hazırlanmak için 15 saniye ve konuşmak için 45 saniye verin. Emin olana kadar tekrarlayın.

Organizasyon:  Soruyu anlayın. 15 saniyelik hazırlık süresince kendi içinizde cevabınızı organize edin ve konuşun. Cevaba ne şekilde başlayacağınızı ve destekleyici unsurları belirleyin. Zaten devamı siz konuşmaya başlayınca gelecektir.

Bu 3 kriterimiz öncelikli olanlardır. Sınava ne kadar uzun süreli hazırlanırsanız diğer kriterleri de o ölçüde geliştirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

 

4. Doğal olun. Tereddütte kaldığınızda doğallığınızı koruyun.

Mümkün olduğunca akıcı konuşmanız gerekiyor. Tabiki bu o kadar kolay değil. Akıcı konuşma uzun süreç sonunda geliştirdiğiniz bir beceridir. Akıcı konuşanlar, ne söyleyeceklerinden emin olmadıklarında bile kelimelerini daha hızlı bulabilirler. Bu aynı zamanda doğrudan kelime hazinesiyle de bağlantılıdır. Konuşurken ezberden mutlaka uzak durmalısınız. Tabiki bazı kalıpları ezberleyebilirsiniz ama bunun anlaşılmaması gerekir.

Tereddütte kaldığınız zaman ya da zaman kazanmak istediğiniz zaman aşağıdaki kalıpları kullanabilirsiniz.

- What I was trying to say is…

- In other words…

- To put it differently…

 

5. Çok işinize yarayacak bazı kalıpları öğrenin.

TOEFL IBT konuşma sınavında, konuşmak için size sınırlı bir süre verilir. Sıklıkla kullanılabilecek birkaç cümleyi öğrenmek size akıcılık konusunda yardımcı olacaktır. Aşağıdaki kalıpları kullanabilirsiniz.

Ayrıntıları vermek için ifadeler

- as a matter of fact

- not only…but also…

- moreover

- likewise

Sebep göstermek için ifadeler

- one cause for that is…

- since…

- because of…

- given that…

Yeni noktaları ifade etmek için

- moreover

- furthermore

- in addition to…

 

6. Doğru telaffuz

Telaffuz aksan değildir. Yeni kelimeleri öğrenirken mutlaka doğru telaffuzlarını öğren. Kelimenin doğru telaffuzunu çıakrdığın sürece bir sorun yaşamazsın. Telaffuzunuzu yüksek sesle konuşarak veya ana dili İngilizce olanları dinleyerek ve sonra onları taklit ederek geliştirebilirsiniz. Kendi başınıza konuşurken konuşmanızı kaydedin ve daha sonra konuşmanızın telaffuzunu kontrol edin.

Unutmayın! Amacınız anadili İngilzice olan biri gibi konuşmak değil, anlaşılır bir şekilde konuşmaktır.

 

7. Not almayı unutmayın.

Konuşma bölümünde doğru cevap vermenin en önemli şartı soruyu doğru anlamaktır. Özellikle okuma, dinleme bölümlerinin de içinde bulunduğu entegre konuşma sorularında soruyu çok iyi anlamak ve olaya hakim olmak için not almak için mutlaka notlar almalısınız.

Not alırken zaman sınırlıdır, bu nedenle tüm cümleleri yazamazsınız. Bunun yerine, okurken ve dinlerken anahtar kelimelere odaklanmayı öğrenin. Anahtar kelimeler, okuma ve dinleme bölümlerinin ana fikirlerini özetleyecekleri için çok önemlidir, böylece onları konuşurken kullanabilirsiniz. Not alırken kullanabileceğiniz araçlardan biri sembollerdir. Anladığınız sürece kendi sembollerinizi geliştirebilirsiniz.

 

8. Utanma, korkma, hata yap ama pes etme.

Saydığımız ilk 7 ipucu TOEFL IBT speaking sınavında sizin için faydalı olacaktır. Konuşma becerisi geliştirmesi en zor beceridir. Bu ipuçları belli bir seviyede konuşma becerisi olan adayların TOEFL sınavında başarılı olabilmeleri için hazırlanmıştır. Konuşmanızı ilerletmek için bol bol konuşmalı, konuşmaktan ve hata yapmaktan korkmamalı, utanmamalısınız.  Yetersiz olduğunuz becerilerin üzerine gitmeden başarılı olamazsınız.

BAŞARILAR

TOEFL IBT ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.