TOEFL READING STRATEJİLERİ

TOEFL READING STRATEJİLERİ

TOEFL READING STRATEJİLERİ

TOEFL READING STRATEJİLERİ

SINAVDAN ÖNCE

TOEFL sınavında okuma bölümünde 3 veya 4 metin ve metin başına 10 soruyla karşılaşacaksınız. Toplamda çözülmeyi bekleyen 30-40 soru sizi bekliyor. Bu görev için 54 dakika ile 72 dakika arasında süreniz olacak. Dolayısıyla okuma sorularını analiz etme ve soruları çözmedeki hızınız reading sınavındaki başarınız için belirleyici olacak.

TOEFL sınavında sadece sorularla değil süreyle de yarışırsınız. Diyelim ki sınavda 4 okuma parçası, 40 soru ve toplamda 72 dakika süreniz var. Bu her okuma parçasını analiz etmek ve soruları çözmek için 18 dakikanız olduğu anlamına geliyor. Peki bu kadar kısa sürede tüm okuma parçaları ve soruları yetiştirilecek misiniz? Evet yetiştirebilirsiniz. Fakat bunun için doğru stratejilerle çok iyi bir hazırlık yapmanız gerekiyor.

 

TOEFL KELİME HAZNENİ GELİŞTİR!

TOEFL okuma sınavında karşınıza gelecek okuma parçaları sizi bir hayli zorlayacak. TOEFL akademik bir sınavdır dolayısıyla okuma parçaları da akademik dilde yazılmış oldukça ağır ve uzun parçalar olacak. Bu parçalar birçok bilinmeyen kelime barındıracak. Bu bilinmeyen kelimeleri en aza indirmek sınavdan önceki hazırlığınızı bağlı. Bol bol farklı konularla alakalı akademik makaleler okumalı ve birçok farklı alanda yeni kelimeler öğrenmelisiniz. Öğrendiğiniz bu akademik kelimelerin bir listesini yapabilir, ara ara tekrar edebilirsiniz. 

 

AKADEMİK OKUMALAR YAP!

TOEFL sınavı için gündelik kelimeler yetmez. Mutlaka akademik kelimeler öğrenmelisiniz. Mühendislik, çevre bilimi, arkeoloji, sanat tarihi, bitki bilimi, astronomi, jeoloji, edebiyat, sosyoloji, müzik, fotoğrafçılık, biyoloji, psikoloji gibi birçok alanda İngilizce makaleler okumalısınız. Okuduğunuz makalelerdeki bilmediğiniz kelimeleri mutlaka çıkarmalı ve kelime listenize eklemelisiniz. Farklı alanlar için ayrı ayrı kelime listeleri oluşturabilirsiniz.

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

OKUMA HIZINI ARTIR!

Akademik okumalar yaparken sadece yeni kelimeler öğrenmeye odaklanmak yetmez. Aynı zamanda okuma hızınızı da artırmalısınız. TOEFL sadece sizin bilginizi değil aynı zamanda hızınızı da ölçer. Size verilen sürede tüm soruları yanıtlayabilmek için "hızlı okuma" şart. 

 

SINAV ESNASINDA

TOEFL sınavında okuma bölümünde 3 veya 4 metin ve metin başına 10 soruyla karşılaşacaksınız. Bu görev için 54 dakika ile 72 dakika arasında süreniz olacak. Sınav esnasında okuma parçasını anlamak ve soruları çözmek için yaklaşık 18 dakikanız olacağını unutmayın. Bu 18 dakikayı çok iyi planlamak zorundasınız.

 

BİREBİR TÜRKÇEYE ÇEVİRMEYE ÇALIŞMA!

TOEFL Reading sınavında yapılacak en büyük hata okuma parçasını derinlemesine anlamaya çalışmak ve birebir Türkçeye çevirme gayretidir. Okuma parçaları dili ağır akademik makalelerden oluşur. Kelime bilginize ne kadar güvenirseniz güvenin bilmediğiniz bir çok kelime çıkacaktır. Dolayısıyla okuma parçalarını birebir Türkçeye çevirmek bu sınav için çok da mümkün değil. Buna ne zamanınız ne de kelime bilginiz yetecektir. 18 dakikanın 10 dakikasını okuma parçasını anlamaya ayırırsanız geriye kalan 8 dakika içerisinde 10 soruyu nasıl çözeceksiniz? Onun için bu yöntemden uzak durmalıyız. Çok hızlı bir şekilde okuma parçasına göz atıp hemen sorulara geçmeliyiz.

 

ANA FİKRİ ANLA, HEMEN SORULARA GEÇ!

Okuma parçasına kelime kelime derinlemesine okumak yerine öncelikle hızlı bir ön bakış yapmalıyız. Daha sonra sorulara geçip sorular üzerinden okuma parçasının ilgili bölümüne derinlemesine bakmalıyız. Ön bakış yaparken şunlara odaklanalım.

1) Ön bakıştaki amaç okuma parçasının ana konusuna hakim olmak ve genel bir bilgi toplamaktır.

2) Okurken anahtar kelimeleri işaretleyelim.

3) Tarih, yer, rakam vb. önemli bilgileri işaretleyelim.

4) Bilmediğimiz kelimelere takılmayalım. Bildiklerimiz üzerinden anlamaya çalışalım.

5) Her paragrafın sadece 1. ve 2. cümlesini okumak hızlı bir şekilde okuma metni hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak.

 

SORUYU ANLA VE İLGİLİ PARAGRAFA ODAKLAN!

TOEFL Reading sınavında sorular genellikle sırayla gelir. Dolayısıyla sorunun bizden ne istediğini tam olarak anladıktan sonra aşağı yukarı cevabı nerede bulabileceğim bellidir. Soru metninde verilen anahtar kelimeleri ya da seçenekleri ipucu olarak kullanarak sorunun bulunduğu paragrafı derinlemesine tarayıp hemen soruyu çözüyoruz. Anahtar kelimelerin geçtiği cümleleri öncesi ve sonrasındaki cümlelerle okuyoruz.

TOEFL sınavında zaman aleyhinize işliyor unutmayın. Bilmediğiniz soruyla inatlaşacağınız yer burası değil. Onu kendi haline bırakıp bir sonraki sorudan devam etmelisiniz. Soruları çözdükçe okuma parçasının üzerindeki sis bulutu dağılmaya olay örgüsü daha da netleşmeye başlayacaktır.

BAŞARILAR...
Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

toefl Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.

HEDEFLEDİĞİNİZ SKORA ULAŞAMAZSANIZ ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN TAMAMINI HEMEN İADE EDİYORUZ!